Marcin Dobas

Polska

Zdjęcie: Marcin Dobas

Marcin jest fotografem, ratownikiem górskim i przewodnikiem. Swoją karierę zawodową zaczynał od pracy geologa, ale szybko jego pasja do fotografii zwyciężyła. Marcin regularnie wykonuje zdjęcia dla magazynu National Geographic. Niedźwiedzie i lwy morskie na Kamczatce w Rosji oraz morsy i niedźwiedzie polarne na archipelagu Svalbard to jedne z jego ostatnich projektów. Marcin jest laureatem kilku nagród między innymi European Wildlife Photographer of the Year, Slena Photo Award, Asferico oraz Grand Press Foto.

Pytania i odpowiedzi

 1. Jak zaczęła się Twoja przygoda z fotografią/filmem?
  Wszystko zaczęło się od starej kamery VHS mojego dziadka. Sięgając po nią odkryłem magię uwieczniania tego co ulotne. Z czasem przesiadłem się na handycam'a i zacząłem nagrywać krótkie filmiki z jazdy na rolkach i wypadów snowboardowych z moją ekipą. W pewnym momencie zdałem sobie sprawę, że zarówno warsztat jak i sprzęt pozwalają mi na realizowanie się w tym fachu. 

 1. Jak opisałbyś swój styl?
  Choć często staram się patrzeć na wiele spraw z perspektywy drugiej osoby. Nie jest łatwo opisać siebie samego. Myślę, że mój styl jest natchniony dziką naturą. Podążający do odnalezienia tego co jest w nas głęboko skryte. Wrażliwy. 

 1. Co Cię inspiruje?
  Myślę, że wszystko co mnie otacza. Życie samo w sobie jest potężną inspiracją. Najczęściej odnajduję ją w naturze, książkach i muzyce.

 1. Jaka jest Twoja wymarzona sesja lub projekt?
  Każdy, który zbliży odbiorcę do jego własnej wrażliwości. Taki, który pobudzi w nas zrozumienie. Nagranie własnego filmu pełnometrażowego.

 1. Co poradziłbyś aspirującym fotografom?
  Nie bój się być sobą, rób to co czujesz. Wtedy twoje spojrzenie będzie czyste i prawdziwe. Po prostu patrz na świat i uwieczniaj to co widzisz. 

 

Co znajduje się w Twojej torbie ze sprzętem?

 1. Który element jest najważniejszy?
  hmm... chyba każdy element jest równie istotny w tej układance. Całość tworzy jedność. Jeśli miałbym wymienić czego używam na co dzień to napisałbym tak;

  Do zdjęć – cały zestaw OMD do tego karty pamięci lexar, baterie hahnel. Natomiast w secie video dokładnie to samo ale w połączeniu z Gimbalem Zhiyun.
 2. Jakiej torby używasz?
  W swoim arsenale mam kilka plecaków, dobieram odpowiedni w zależności od charakteru danego projektu. W góry i na wyprawy zabieram plecaki - F-stop natomiast do miasta Peak Design. W podróży i do transportu używam skrzyni Peli 1560. 

Dowiedz się więcej o Marcinie Dobasie

Instagram: @marcindobas
Facebook: dobas.art
Strona internetowa: dobas.art.pl

Adres rejestrowy Focus Nordic Poland ul. Wiertnicza 165 02-952 Warszawa Adres korespondencyjny Focus Nordic Poland Al. Jerozolimskie 178 02-486 Warszawa KRS: 0000637937

Znajdź na mapach Google

Zapisz się do newslettera

Otrzymuj najnowsze informacje o produktach, inspiracje i oferty specjalne.