Poszukiwanie właściwego gimbala

Gimbal to dla wielu dzisiejszych twórców treści najważniejsze narzędzie oprócz aparatu. Firma Zhiyun jest jednym z czołowych producentów gimbali w branży i ma w swojej ofercie duży wybór tych urządzeń. Jeżeli nagrywasz materiały za pomocą smartfona lub profesjonalnego aparatu, w asortymencie firmy Zhiyun z pewnością znajdziesz gimbala dla siebie.

Co to jest gimbal?

Gimbal to ręczny stabilizator silnikowy do aparatu lub smartfona. Pozwala nagrywać stabilne i płynne filmy, które przypominają te oglądane w kinach. Gimbal stabilizuje aparat przy użyciu dwu- lub trzyosiowego żyroskopu nawet wtedy, gdy Ty się poruszasz. Takie urządzenia wyczuwają pozycję aparatu dzięki wbudowanym czujnikom ruchu. W przypadku wykrycia ruchu gimbal wykorzystuje specjalny algorytm, aby odpowiednio sterować osiami. Silniki przesuwają aparat w przeciwnym kierunku i redukują wstrząsy.

Dzięki temu możesz stworzyć niesamowicie atrakcyjne filmy nawet wtedy, gdy biegniesz, chodzisz, jedziesz na deskorolce lub nartach itd.

Gdy w 2016 r. firma Zhiyun wypuściła na rynek swój pierwszy gimbal, model Crane zrewolucjonizował rynek. Twórcy treści i mniejsze firmy produkujące filmy, w których do nagrań używano lustrzanek cyfrowych, potrzebowały czegoś, co pozwoli im tworzyć płynne przejścia. W przeszłości producenci filmów musieli korzystać z bardzo drogich wózków typu dolly lub mechanicznych systemów stabilizacji kamery (steadicam), w którzy do stabilizacji obrazu używa się ruchomych części. Takie narzędzia były mechaniczne, toporne, bardzo drogie, a do ich obsługi potrzebny był fachowy operator.

Elektroniczny trzyosiowy stabilizator był rozwiązaniem wszystkich tych problemów.

Łatwo przygotować go do pracy, nie kosztuje fortuny, umożliwia dodanie kilku kreatywnych efektów do filmów i każdy jest w stanie go obsługiwać.

Nie wszystkie gimbale są takie same. Który gimbal będzie odpowiedni dla Ciebie?
Jakie jest ich maksymalne obciążenie? Ile waży gimbal? Gimbala obsługuje się głównie ręcznie, więc warto wybrać model, który nie jest zbyt ciężki. Czy zdalne sterowanie aparatem i gimbalem będzie mi potrzebne?

Poniżej odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.

Profesjonalne gimbale

Jeżeli jesteś producentem treści, operatorem filmowym lub pracujesz w studio zajmującym się produkcją filmową, zakup profesjonalnego gimbala to absolutna konieczność. Profesjonalny gimbal pozwoli Ci działać tak, jak chcesz, i umożliwi Ci uzyskanie ujęć bez drżeń.

W przypadku profesjonalnych lustrzanek cyfrowych świetnie sprawdzają się serie Crane i Weebill marki Zhiyun. Największy z modeli, Crane 3S, udźwignie profesjonalne kamery, takie jak Sony FX9, Red Dragon lub Arri Alexa, a jego maksymalne obciążenie to 6,5 kg.

W gimbalach przewidziano komory umożliwiające montaż nadajników obrazu i kilka otworów montażowych pozwalających na zamocowanie monitorów, mikrofonów, narzędzi do ostrzenia itp.

Joystick i kółko z tyłu umożliwiają sterowanie trzema osiami gimbala oraz konfigurację jego ustawień. Gdy korzystasz z gimbala, aby zmienić ustawienia aparatu, możesz podłączyć go przewodowo lub za pomocą interfejsu Bluetooth.

Wszystkie gimbale cechują się solidną konstrukcją, która wytrzyma intensywne i długotrwałe użytkowanie w plenerze. Akumulatory są wymienne, a w modelu Crane 3S jest też miejsce na dodatkowy zestaw akumulatorów, aby wydłużyć czas pracy urządzenia.

Kliknij tutaj, aby sprawdzić kompatybilne aparaty.

Akcesoria do profesjonalnych gimbali

Kręcisz za pomocą obsługiwanego ręcznie obiektywu kinowego lub potrzebujesz szerszego uchwytu? Zdalnie sterowany silnik ostrzenia marki Zhiyun może być rozwiązaniem dla Ciebie. Możesz też zastosować dodatkowy uchwyt marki SmallRig, aby łatwiej było Ci trzymać gimbal.

Jeden gimbal, by wszystkimi rządzić. Jednego dnia kręcisz vloga za pomocą bezlusterkowca, a drugiego materiały na stories do wrzucenia na Instagrama?

W takim razie gimbal z serii M marki Zhiyun to model dla Ciebie. Jest lekki i kompaktowy, a mimo to ma kilka kreatywnych funkcji spotykanych w większych profesjonalnych gimbalach.

Seria M sprawdzi się niezależnie od tego, czy kręcisz filmy kamerami sportowymi, smartfonami lub mniejszymi lustrzankami cyfrowymi. To gimbal dla aspirujących twórców treści.

Akcesoria

Podobnie jak w przypadku profesjonalnych gimbali masz do wyboru kilka akcesoriów. Moduły dźwiękowe, lampy LED lub lepsze uchwyty – w ofercie firmy Zhiyun znajdziesz wszystko, co będzie Ci potrzebne.

Gimbale do smartfonów

Nagrywaj jak profesjonalista przy użyciu telefonu i gimbala marki Zhiyun. Takie gimbale sprawdzają się równie dobrze jak kijki do selfie, ale jednocześnie oferują kilka kreatywnych funkcji, które sprawią, że Twoje filmy będą się wyróżniać!

Połącz telefon z gimbalem za pomocą aplikacji ZY i nakręć wyjątkowe filmy poklatkowe dzięki trybom Time-lapse, Motion-Lapse i Hyper-lapse. Dzięki gimbalowi zyskujesz też funkcję inteligentnego śledzenia obiektu, która umożliwia utrzymanie ostrości na wybranym obiekcie, funkcję wykrywania twarzy, obracanej perspektywy POV lub przybliżenia Dolly Zoom / ujęcia Vertigo Shot, które nadadzą Twoim filmom kinowy wymiar.

Wystarczy nacisnąć jeden przycisk, aby obrócić aparat do pionu lub poziomu.

Wyważenie – od czego zacząć. Aby gimbal działał prawidłowo, przed rozpoczęciem zdjęć musisz zadbać o odpowiednie wyważenie używanego sprzętu. W tym celu użyj aparatu i obiektywu, z którego zamierzasz korzystać.

Dzięki temu uzyskasz lepsze ujęcia i nie zużyjesz tak bardzo silników. Im mocniej muszą pracować silniki, tym więcej energii pobierają z akumulatorów. Pamiętaj, że jeżeli zmieniasz obiektyw, czasem konieczne będzie ponowne wyważenie gimbala (w zależności od używanego modelu).

Różne tryby kreatywne gimbala

Tryb śledzenia panoramy (PF)
Aparat przesuwa się w lewo/prawo zgodnie z ruchem uchwytu stabilizatora, a osi przechyłu i obrotu są zablokowane. Przesuń joystick w górę/dół, aby ręcznie sterować osią przechyłu.

Tryb blokowania
W tym trybie wszystkie trzy osie są zablokowane, aby zablokować aparat pod pewnym kątem. Przesuń joystick w górę/dół lub w prawo/lewo, aby ręcznie sterować osią przechyłu i panoramowania.

Tryb POV
W tym trybie wszystkie trzy silniki mogą obracać się o 360°, aby podążać za ruchem stabilizatora.

Tryb wirowy
Oś przechyłu obraca się o 90° i w poziomie zgodnie z ruchem uchwytu stabilizatora w zakresie 360°, a oś obrotu jest zablokowana. Przesuń joystick w lewo/prawo, aby sterować osią panoramowania.

Tryb śledzenia
Aparat obraca się i przechyla zgodnie z ruchem stabilizatora. Przesuń joystick w lewo/prawo, aby sterować osią obracania.

Tryb Go
Aparat przesuwa się w lewo/prawo i pochyla się w górę/dół zgodnie z ruchem uchwytu stabilizatora i z większą prędkością, a oś obrotu jest zablokowana.

Zdjęcie: David Liao / Zhiyun

Adres rejestrowy Focus Nordic Poland ul. Wiertnicza 165 02-952 Warszawa Adres korespondencyjny Focus Nordic Poland Al. Jerozolimskie 178 02-486 Warszawa KRS: 0000637937

Znajdź na mapach Google

Zapisz się do newslettera

Otrzymuj najnowsze informacje o produktach, inspiracje i oferty specjalne.