Fotografia
Wideo

Poradnik fotografowania ptaków

5 najlepszych wskazówek, jak odnieść sukces w fotografowaniu ptaków – Jonas Classon

Zdjęcie: Jonas Classon

Jonas Classon pasjonuje się fotografią ptaków i dzikiej przyrody. Zdobył kilka nagród, np. Highly Commended in the Wildlife Photographer of the Year 2020 w konkursie organizowanym przez Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. Jonas organizuje również wyprawy fotograficzne na całym świecie i szkoli innych fotografów.

Jonas jest fotografem, który stoi za sukcesem książki „Lappuggla – ukryta istota lasu”, a tutaj dzieli się swoimi najlepszymi wskazówkami, jak odnieść sukces w fotografowaniu ptaków.

 

Chcesz zrobić wspaniałe zdjęcia ptaków? Choć fotografowanie ptaków może wydawać się trudne, w rzeczywistości jest całkiem proste – gdy już się je opanuje. Od narzędzi po techniki – oto, co musisz wiedzieć, aby zacząć fotografować ptaki i odnieść sukces.

1. Poznaj obiekt

Warunkiem koniecznym do osiągnięcia sukcesu w fotografowaniu ptaków jest poznanie ptaka, którego zamierzasz fotografować. Nie tylko po to, by robić dobre zdjęcia, lecz także po to, by umieć robić to w sposób, który nie będzie przeszkadzał ptakom.

Dobrym początkiem jest odłożenie aparatu i studiowanie przez pewien czas wzorców ruchów i zachowania ptaka, a następnie zaplanowanie, jak najlepiej uchwycić pożądany obraz. Kiedy w ciągu dnia ptak jest aktywny? Czy ma jakieś miejsce, do którego chciałby wrócić? Jeśli uzyskasz odpowiedzi na te pytania, łatwiej będzie Ci prawidłowo ustawić się względem tła, pierwszego planu, światła i kierunku wiatru.

2. Kierunek wiatru i światła

Istnieją dwa parametry, które mają większy wpływ na zdjęcia niż większość innych. Wiatr i kierunek światła. Wszystkie ptaki wykonują większość swoich ruchów w kierunku wiatru: startują, lądują, łączą się w pary lub szukają pożywienia. Mając tę wiedzę, warunkiem koniecznym jest posiadanie wiatru za plecami, jeśli na przykład chcesz sfotografować ptaka od przodu.

Kolejny parametr dotyczy kierunku padania światła. Osobiście prawie zawsze preferuję oświetlenie tylne. Dodaje ono zdjęciu nastroju i atmosfery oraz może zapewnić spektakularne efekty, takie jak podświetlenie skrzydeł czy kropelek wody. Dlatego optymalne warunki dla mnie to słońce na obiekcie i wiatr w plecy. To, jak dokładnie się ustawisz, zależy wyłącznie od tego, jakiego rezultatu oczekujesz. Ważną rzeczą w tej poradzie jest po prostu świadomość, jak wiatr i światło wpływają na warunki.

3. Bliskość obiektu

Dla mnie mocne zdjęcie to takie, które daje poczucie bliskości z fotografowanym obiektem. Nie chodzi mi o to, że ptak musi być fizycznie blisko, ale o to, że obserwator jego bliskość. Aby zwiększyć bliskość, warto spróbować znaleźć się na tym samym poziomie co motyw. Wówczas można wyeksponować ptaka i odnieść wrażenie, że jest się w jego świecie. Na tej samej długości fali. Dobrym efektem ubocznym jest uzyskanie lepszego kąta widzenia tła. Jeśli leżysz płasko na ziemi, automatycznie zwiększasz odległość do tła, co z kolei zapewnia czystsze i bardziej miękkie tło, które jeszcze bardziej podkreśla obiekt.

4. Uwzględnij na zdjęciu otoczenie

Zwykle mówię, że ptaki zawsze wyglądają tak samo. Mam przez to na myśli, że to wszystko inne wokół wpływa na to, czy zdjęcie jest dobre, czy nie. Często kluczem do uzyskania ekscytujących i spektakularnych zdjęć jest połączenie ptaków z interesującym otoczeniem. Dlatego zawsze staram się dobrze obserwować otoczenie i szukać możliwych fragmentów, zanim ptak zanurkuje. Czasami pozwalam ptakowi być tylko małym szczegółem w większym obrazie, jeśli otoczenie jest wystarczająco interesujące. Jeśli zamierzam sfotografować konkretny gatunek na potrzeby projektu, zawsze staram się dowiedzieć, w jakich miejscach mam szansę go spotkać, a następnie wybieram miejsce o najpiękniejszej przyrodzie. Zwiększa to szanse na uzyskanie lepszych zdjęć.

5. Testuj różne obiektywy

Często, jeśli chodzi o fotografowanie ptaków, 400-600 mm to dobra ogniskowa, aby podejść blisko. Istnieje jednak duże ryzyko, że utkniesz na jednej ogniskowej. Niebezpieczeństwo polega na tym, że możesz utknąć w swoim rozwoju jako fotograf. Dlatego zalecam korzystanie z różnych obiektywów i ogniskowych, co pozwala zachować kreatywność. Na przykład kilka z moich najlepszych zdjęć ptaków wykonałem za pomocą obiektywów szerokokątnych. Innymi słowy, ptaki można fotografować przy użyciu dowolnego sprzętu. To tylko kwestia dostosowania swoich pomysłów.

Jesteś na dobrej drodze do tworzenia pięknych fotografii ptaków. Staraj się uchwycić te niesamowite chwile, fotografując zarówno ptaki pospolite, jak i te mniej pospolite. Ale najważniejsza rzecz – baw się dobrze! A sukces przyjdzie sam.

 

Jakiego sprzętu używać do fotografowania ptaków?

Nie ma listy sprzętu, która byłaby idealna dla każdego fotografa, wszystko zależy od preferowanego obiektu, ciężaru, jaki chcesz zabrać ze sobą na wycieczkę, budżetu, jaki jesteś gotów wydać itd. Oto jednak kilka elementów, które mogą pomóc w osiągnięciu sukcesu w fotografowaniu ptaków.

Statywy
Dobrym pomysłem może być stabilny statyw, wykonany z włókna węglowego lub aluminium. Za pomocą statywu możesz ustabilizować aparat tak, aby uniknąć wszelkich poruszeń i drżeń, co z pewnością poprawi jakość Twoich zdjęć bez względu na to, czy jesteś profesjonalnym, czy początkującym fotografem. Statywy ułatwiają także ręczną regulację wysokości i kąta. Statywy wykonane z aluminium są często tańsze, natomiast statywy wykonane z włókna węglowego są lżejsze i nie marzną tak bardzo w zimie.

Gimbale
Przydatny może być także gimbal, który pozwala skutecznie odciążyć teleobiektyw, a także umożliwia dowolne obracanie obiektywu.

Karty pamięci
Podczas fotografowania ptaków może się zdarzyć, że zrobisz setki zdjęć pod rząd. Zabierz ze sobą szybką i wydajną kartę pamięci, aby nie zabrakło Ci prędkości zapisu. Nie chcesz być ograniczony przez to, że nie będziesz mógł zrobić idealnego zdjęcia, będąc we właściwym miejscu i czasie.

Rękawiczki
Fotografowanie ptaków to często wczesne poranki w ujemnej temperaturze i długie oczekiwanie na idealne ujęcie. Dobre rękawiczki mogą sprawić, że to czekanie będzie o wiele przyjemniejsze.

Torby
Czasami trzeba się przemieszczać, aby dotrzeć do miejsca, w którym można zrobić idealne ujęcie. Praktyczna torba od ThinkTank pomieści Twój sprzęt i będzie przyjazna dla Twoich pleców....

Lornetki i lunety
Czy do fotografowania ptaków potrzebna jest lornetka? Nie, ale lornetka świetnie sprawdza się jako wsparcie w terenie. Lornetki można używać do obserwacji terenu w poszukiwaniu ptaków lub w oczekiwaniu, aż ptak siedzący daleko podejdzie bliżej, albo po prostu do obserwowania przez kilka minut ruchów ptaków, aby wybrać odpowiednie miejsce do ich sfotografowania. Lornetka pozwala szybciej znaleźć obiekt niż większość obiektywów, a lornetka o wysokiej transmisji światła może naprawdę pomóc w znalezieniu obiektu nawet w warunkach słabego oświetlenia, wczesnym rankiem i późnym wieczorem.

Bird Photography:
12

Sortuj według:

Pokaż jako

SiruiVideokit R-2004 + VH-10
Numer art.
102865
EAN
6952060002897
SiruiPH-20 Gimbal Head Carbon
Numer art.
4530000107
EAN
6952060000718
SiruiPH-10 GIMBAL HEAD CARBON
Numer art.
114404
EAN
6952060011943
KowaBDII-XD 8x32 WA
Numer art.
112145
EAN
4580614170482
VallerretMarkhof Pro V3 Photography Glove L
Numer art.
116266
EAN
7072621001028
Focus Sport OpticsFocus Nature 8x42 ED
Numer art.
113569
EAN
7391879047962
KowaGenesis 22 XD 8x22
Numer art.
105112
EAN
4987646102168
SiruiTraveler 7VC Carbon Tripod
Numer art.
115757
EAN
6952060012407
SiruiR-3213X+VH-10X Carbon Tripod & Video Head
Numer art.
108290
EAN
6952060004570

Adres rejestrowy Focus Nordic Poland ul. Wiertnicza 165 02-952 Warszawa Adres korespondencyjny Focus Nordic Poland Al. Jerozolimskie 180 02-486 Warszawa KRS: 0000637937

Znajdź na mapach Google

Zapisz się do newslettera

Otrzymuj najnowsze informacje o produktach, inspiracje i oferty specjalne.