Przewodnik audio

W dzisiejszym świecie 4K często zapominamy o jednej z najważniejszych rzeczy podczas kręcenia filmów, a mianowicie o dźwięku!

Zadaj sobie pytanie, co wolisz: film z ostrym i wyraźnym obrazem, ale z krzykliwym i hałaśliwym dźwiękiem, od którego niemal bolą uszy, czy film z lekko zaszumionym obrazem i dobrej jakości dźwiękiem, który wzbogaca wrażenia z oglądania. Jakość dźwięku może być czasem znacznie ważniejsza niż wizualne składniki filmu. Z dobrej jakości dźwiękiem łatwiej jest utrzymać zainteresowanie widza, nawet jeśli obraz, który ogląda, nie jest zbyt dobry.

Istnieją pewne obiektywne standardy, które definiują doskonałą jakość dźwięku: niskie zniekształcenia, szerokie pasmo przenoszenia i zakres dynamiki. Są to standardy dotyczące sprzętu, ale w pewnym stopniu odnoszą się do nagrań. Efekty dźwiękowe w tle to kolejne elementy, które odpowiednio wykorzystane uatrakcyjnią historię i sprawią, że film nabierze charakteru.

W tym przewodniku przedstawimy różne mikrofony i sposoby nagrywania dźwięku do filmu.

Mikrofony typu shotgun

Nagrywanie dźwięku wysokiej jakości stanowi wiele wyzwań podczas kręcenia wideo. Jedną z największych zalet mikrofonów typu shotgun jest ich wąski wzorzec odbioru. Jest to duży krok naprzód w stosunku do wbudowanego mikrofonu kamery, który zazwyczaj ma niższą jakość, „nieporęczny” dźwięk i szerszą charakterystykę odbioru, co sprawia, że na nagraniu pojawia się więcej dźwięków z otoczenia.

Mikrofony typu shotgun są często używane podczas rozmów, wywiadów, przemówień na spotkaniach i konferencjach. W takich sytuacjach mówca nie musi trzymać mikrofonu i mówić do niego ani mocować mikrofonu na ciele, aby nagrać swoje wystąpienie lub wykład.

Mikrofony shotgun wyglądają jak długie, wąskie rurki ze szczelinami rozmieszczonymi równomiernie po każdej stronie i kapsułą znajdującą się na tylnym końcu. Mikrofony te są zaprojektowane w taki sposób, aby dźwięk z przodu mikrofonu przechodził przez tubę do kapsuły. Jednocześnie dźwięki z boków muszą przedostawać się przez szczeliny. Powoduje to efekt tłumienia, który skutkuje odrzuceniem dźwięków z otoczenia.

W ten sposób mikrofon może zlokalizować źródło dźwięku i jednocześnie odrzucić inne dźwięki.

Mikrofon typu shotgun jest najdokładniejszym ze wszystkich mikrofonów.

Konstrukcja i jakość różnią się pomiędzy mikrofonami typu shotgun. Dobre mikrofony mogą odrzucać niemal wszystkie dźwięki dochodzące z boków, a jednocześnie wychwytywać dźwięki dochodzące z przodu. Dzięki temu uzyskuje się lepszy stosunek sygnału do szumu.

Kolejną zaletą mikrofonów typu shotgun jest to, że często brzmią bardziej naturalnie w porównaniu z mikrofonami krawatowymi i nie trzeba ich ukrywać.

Mikrofony typu shotgun można łatwo zamontować na statywie mikrofonowym lub tyczce z wysięgnikiem, które można łatwo ukryć poza kadrem.

Pokaż produkty

Mikrofony krawatowe

Mikrofon krawatowy, znany również jako mikrofon doczepiany, mikrofon kołnierzykowy lub osobisty to niewielki mikrofon używany podczas wywiadów, w telewizji, teatrze i podczas wystąpień publicznych, umożliwiający pracę bez użycia rąk.

Jest on mniej więcej wielkości spinacza do papieru i posiada mały zacisk krokodylkowy. Można go przymocować blisko ust, aby uzyskać czysty, jednolity dźwięk bez zbierania szumów z otoczenia. Mikrofony krawatowe są często dookólne, co oznacza, że nie odrzucają dźwięku z żadnego kierunku. Mikrofon krawatowy pasuje zarówno do filmowania kamerą jak i bezlusterkowcem czy smartfonem. Większość mikrofonów jest wyposażona w złącze TRS lub TRRS i można je łatwo podłączyć do urządzenia.

Przewodowy mikrofon krawatowy jest najbardziej przystępny cenowo i najłatwiejszy w użyciu. Cienki kabel jest zwykle podłączany do miniwtyczki. Po zamocowaniu mikrofonu wystarczy poprowadzić kabel do aparatu i podłączyć go do gniazda mikrofonu. Większość dostępnych kabli jest wystarczająco długa, aby zapewnić odpowiednią odległość między aparatem a obiektem. W sklepie z elektroniką można także kupić przedłużacze.

Jeśli chcesz, aby mikrofon krawatowy był bezprzewodowy, możesz go łatwo podłączyć do nadajnika bezprzewodowego np. z serii Sarmonic Blink.

Pokaż produkty

Mikrofony bezprzewodowe

Mikrofony bezprzewodowe są powszechnie stosowane w branży rozrywkowej, telewizyjnej i podczas wystąpień publicznych, ponieważ umożliwiają mówcom publicznym, osobom przeprowadzającym wywiady, wykonawcom i konferansjerom swobodne poruszanie się podczas korzystania z mikrofonu bez konieczności podłączania do niego kabla. System mikrofonu bezprzewodowego składa się z mikrofonu (czasami wbudowanego w nadajnik), nadajnika i odbiornika.

W mikrofonie bezprzewodowym sygnał dźwiękowy jest przekształcany na sygnał elektroniczny, sygnał elektroniczny przechodzi do nadajnika, który przekształca sygnał na fale radiowe i wysyła go do odbiornika podłączonego do kamery lub smartfona.

Większość mikrofonów bezprzewodowych wykorzystuje technologię transmisji bezprzewodowej 2,4 GHz oraz kluczowanie z gaussowską zmianą częstotliwości, co minimalizuje zakłócenia sygnału przez inne urządzenia radiowe.

Mikrofony bezprzewodowe są idealnym rozwiązaniem dla osób tworzących materiały takie jak vlogi, Instagram Stories, livestreamy, klipy na YouTube, podcasty, wywiady, a także dla tych, którzy chcą poprawić jakość dźwięku na spotkaniu zespołu.

Pokaż produkty

Mikrofony nakamerowe

Mikrofon nakamerowy ma często smukłą konstrukcję i jest przeznaczony do współpracy z aparatem DSLR. Montuje się go w stopce szybkiego uwalniania kamery.

Mikrofony wbudowane w kamery nie brzmią zbyt dobrze. Mają one tendencję do zbierania wielu dźwięków związanych z obsługą i mechanicznymi zakłóceniami pochodzącymi z samej kamery, co powoduje, że dźwięk jest „nieporęczny”. Zewnętrzne mikrofony nakamerowe zostały zaprojektowane w taki sposób, aby pod względem brzmienia przewyższały mikrofony wbudowane.

Uchwyty dostarczane z mikrofonami nakamerowymi często są wyposażone w systemy zawieszenia, zwane „uchwytami amortyzującymi”, które pomagają odizolować mikrofon od obsługi i szumów mechanicznych.

Mikrofony wbudowane w kamerę są podłączane za pomocą miniwtyczek 1/8" (3,5 mm) lub złączy XLR. Wejścia mikrofonowe z wtyczką mini są często spotykane w kamerach, lustrzankach cyfrowych z funkcją wideo oraz mniejszych profesjonalnych kamerach wideo. Wejścia XLR zwykle występują parami w profesjonalnych kamerach wideo średniej i dużej wielkości. Przed wyborem rodzaju mikrofonu do użycia na kamerze należy najpierw ustalić, jakie wejście mikrofonowe ma kamera.

Pokaż produkty

Akcesoria

Wszystkie mikrofony używane w plenerze wymagają odpowiedniej ochrony przed wiatrem.

Większość mikrofonów jest dostarczana z piankową osłoną przeciwwietrzną. Te gąbczaste osłony są pomocne w przypadku lekkich powiewów wiatru lub powietrza w pomieszczeniach, ale nie chronią dźwięku w przypadku podmuchów wiatru.

Wiele mikrofonów nakamerowych jest zgodnych z rodzajem osłony przeciwwietrznej zwanej „osłoną przeciwwietrzną z futerkiem”. Osłonę przeciwwietrzną z futerkiem nakłada się na piankową osłonę przeciwwietrzną dostarczoną z mikrofonem.

Mikrofony typu shotgun mogą być również używane z rodzajem osłony przeciwwietrznej zwanej miękką osłoną przeciwwietrzną. Nie należy używać dołączonej do zestawu piankowej osłony przeciwwietrznej w połączeniu z miękką osłoną przeciwwietrzną. Osłona przeciwwietrzna to niewyraźna konstrukcja z twardą pianką wewnątrz i gumową uszczelką wokół otworu. Osłania ona całkowicie grill mikrofonu i zapewnia nieco lepszą ochronę przed szumem wiatru niż osłony futerkowe.

W niektórych sytuacjach może się okazać, że konieczne jest zastosowanie dodatkowego uchwytu amortyzującego lub przedłużacza kabla audio. Jeśli filmujesz wywiad za pomocą mikrofonu typu shotgun, warto zaopatrzyć się w tyczkę z wysięgnikiem lub kompaktowy statyw, który umieszcza się przed osobą, z którą przeprowadzasz wywiad.

Pokaż produkty

Adres rejestrowy Focus Nordic Poland ul. Wiertnicza 165 02-952 Warszawa Adres korespondencyjny Focus Nordic Poland Al. Jerozolimskie 178 02-486 Warszawa KRS: 0000637937

Znajdź na mapach Google

Zapisz się do newslettera

Otrzymuj najnowsze informacje o produktach, inspiracje i oferty specjalne.