Pięć kroków do znalezienia idealnej lornetki

2021-05-28
Zdjęcie: Therese Asplund

Bez względu na to, czy idziesz na spacer do lasu, na polowanie, pożeglować, czy może wybierasz się na egzotyczne safari, firma Focus Sport Optics ma w swojej ofercie model, który będzie dopasowany do Ciebie i Twoich potrzeb — masz to jak w banku! Niemniej wybór lornetki, która spełni Twoje wymagania, może być trudny. Pozwól, że poprowadzimy Cię przez morze dostępnych ofert.

1. Jakie są Twoje potrzeby?

Przede wszystkim zastanów się, czego potrzebujesz. Czy chcesz obserwować przyrodę na wycieczce, popatrzeć na ptaki, potrzebujesz lornetki na polowanie lub do nawigacji na morzu? Pamiętaj, że najlepsza lornetka to taka, którą rzeczywiście masz przy sobie. Innymi słowy, nie kupuj lornetki, która wydaje się zbyt duża i ciężka, aby była praktyczna w wybranym przez Ciebie zastosowaniu. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że nie zabierzesz jej ze sobą.

2. Jaki model lornetki będzie dla Ciebie odpowiedni? Jak duża powinna być Twoja lornetka?

Modele lornetek można podzielić na trzy kategorie w zależności od średnicy ich przednich soczewek. Wyróżniamy: modele kompaktowe, średniej wielkości i pełnowymiarowe lornetki

Lornetki kompaktowe

Lornetki kompaktowe Średnica ich obiektywu mieści się w zakresie 18–28 mm. Małe, lekkie lornetki, które możesz mieć zawsze przy sobie — w kieszeni lub na pasku. Lornetki kompaktowe sprawdzają się najlepiej, gdy planujesz korzystać z nich przez krótsze okresy w ciągu dnia.

Lornetki średniej

Lornetki średniej wielkości Ich obiektywy mają średnicę od 30 do 50 mm. To często najlepszy kompromis pomiędzy jasnością, stabilnością i wagą. Te lornetki są łatwe w użyciu i sprawdzą się w większości zastosowań, takich jak polowania, obserwacja ptaków i przyrody.

Pełnowymiarowe lornetki

Pełnowymiarowe lornetki z obiektywami o średnicy większej niż 50 mm. Te lornetki zapewniają stabilny, pełen szczegółów i niezwykle jasny obraz — idealny, gdy musisz coś obserwować przez długi czas. Mamy również modele z wysokim współczynnikiem powiększenia, dzięki któremu możesz bardzo dokładnie zobaczyć obserwowany obiekt. Duże lornetki są oczywiście również cięższe i jeżeli chcesz z nich korzystać przez dłuższy czas, warto umieścić je na statywie. W zależności od ich rozmiaru takie lornetki często są zamontowane na stałe na łodzi, w samochodzie lub chacie.

3. Jaki jest odpowiedni współczynnik powiększenia?

Gdy wiesz już, jaka średnica przedniej soczewki Cię interesuje, pora zastanowić się nad powiększeniem. Mniejsze powiększenie oznacza, że lornetki są jaśniejsze i mają większe pole widzenia, co sprawia, że łatwiej jest znaleźć obiekt i podążać za nim. Ponadto łatwiej jest ustabilizować obraz, aby widzieć go wyraźniej. Jeżeli siedzisz na bujającej się łodzi lub idziesz szybkim tempem, może brakować Ci nieco tchu, gdy sięgasz po lornetkę, dlatego mniejsze powiększenie w lornetce jest zaletą w takiej sytuacji.

Dzięki większemu powiększeniu wydaje Ci się, że jesteś bliżej obiektu, co jest oczywiście ważne na przykład przy obserwacji ptaków. Ale węższe pole widzenia utrudnia zlokalizowanie obiektu i stabilizację obrazu w lornetce. Większe powiększenie z reguły oznacza również gorsze parametry obserwacji w warunkach słabego oświetlenia.

  • Powiększenie rzędu 6-7x sprawia, że obraz jest stabilny i jasny. Takie lornetki są uniwersalne i sprawdzą się również na morzu.

  • Powiększenie rzędu 8-9x ma wszechstronne zastosowanie i ułatwi obserwację ptaków i zwierząt na polowaniu.

  • Powiększenia rzędu 10x są zalecane do obserwacji ptaków i obserwacji prowadzonej z dużej odległości, na przykład w górach.

4. Jaką konstrukcje pryzmatu wybrać?

W lornetkach stosuje się dwie podstawowe konstrukcje pryzmatu:

Pryzmaty typu porro

Pryzmaty typu porro to klasyczne lornetki, które można rozpoznać po kształcie zbliżonym do litery W. Te modele charakteryzują się dużym polem widzenia i dobrym obrazem trójwymiarowym. Są tańsze w produkcji, co sprawia, że mają atrakcyjniejszą cenę. Takie lornetki są jednak większe i cięższe niż lornetki z pryzmatem dachowym.

Pryzmaty dachowe

Pryzmaty dachowe mają kształt litery H. Lornetki w nie wyposażone są mniejsze, lżejsze i łatwiejsze do trzymania niż lornetki z pryzmatami porro. Liniowa transmisja światła sprawia, że te lornetki charakteryzują się optymalną jasnością. Ich specjalna konstrukcja jest również powodem, dla którego lornetki z pryzmatami dachowymi są zazwyczaj droższe niż lornetki z pryzmatami porro. Pamiętaj, że im bardziej zaawansowaną powłokę antyrefleksyjną wybierzesz, tym ostrzejszy, jaśniejszy i żywszy obraz uzyskasz.


5. Czy lornetka jest objęta gwarancją?

Jeżeli kupisz lornetkę objętą gwarancją, jej wymiana w przypadku uszkodzenia jest znacznie prostsza. Lornetki marki Focus Sport Optics objęte są 5-letnią gwarancją. Gdy kupujesz lornetkę marki Focus Sport Optics możesz mieć pewność, że otrzymasz wysokiej jakości produkt o najlepszym możliwym stosunku wartości do ceny i szeroką gwarancją.

Dbaj o swoją lornetkę i używaj właściwego sprzętu do jej czyszczenia: np. pędzla z gruszką, ściereczki lub specjalnego sprayu do czyszczenia, który może być niezbędny do rozpuszczenia plam z tłuszczu lub zanieczyszczeń. Odpowiednie produkty znajdziesz w dobrze zaopatrzonych sklepach fotograficznych i salonach optycznych.

Gwarancja nie obowiązuje w przypadku, gdy użytkownik nie posługiwał się lornetką z należytą dbałością, np. upuścił ją z wysokości wyższej niż wysokość stojącego człowieka lub korzystał z niej w nieuważny sposób.

Adres rejestrowy Focus Nordic Poland ul. Wiertnicza 165 02-952 Warszawa Adres korespondencyjny Focus Nordic Poland Al. Jerozolimskie 178 02-486 Warszawa KRS: 0000637937

Znajdź na mapach Google

Zapisz się do newslettera

Otrzymuj najnowsze informacje o produktach, inspiracje i oferty specjalne.