Marta Machej

Polska

Zdjęcie: Marta Machej

Marta Machej - fotografka z Warszawy, samouk, mająca na swoim koncie wiele publikacji oraz wystaw, w tym w takich magazynach jak L'Officiel, czy Forbes. Skupiająca się na portrecie i modzie, współpracuje z gwiazdami i pokazuje, że w dzisiejszym świecie nadal można pokazywać świat oraz ludzi naturalnie, bez retuszu. W swojej pracy najbardziej ceni ludzi, a najłatwiej ją poznać po glośnym chichotaniu na całe studio/ulicę. Czarno białe, uśmiechnięte portrety to jej znak rozpoznawczy. W 2019 wygrała Viva!Photo Awards w kategorii Uroda serią ujęć beauty, a w 2022 światło ujrzał jej autorski Projekt "Kobieta Prawdziwa", pokazujący kobiety sukcesu bez żadnego retuszu.

Q&A

 1. Jak zacząłeś przygodę z foto/video?
  To był przypadek. W moim domu aparat był zawsze, bo tata fotografuje (choć nigdy zawodowo). Któregoś dnia poprosiłam, żeby pożyczył mi aparat na ferie zimowe, które spędzałam w ukochanej stajni. Tak to się zaczęło. Do dzisiaj pamiętam zdjęcia, które wtedy zrobiłam. Potem aparat regularnie ze mną wyjeżdżał - były zwierzęta, wschody i zachody słońca, marząc o pracy dla „National Geographic"! W końcu znajome, namówiły mnie, żebym zrobiła im kilka zdjęć. Chwilę później pojawił się fanpage na Faceboooku, konto na Maxmodels, pierwsze sesje, modelki. I zanim się obejrzałam, uświadomiłam sobie, że w życiu nie poznałabym tych wspaniałych ludzi, których znam dzięki fotografii. Potem też zrozumiałam, że pokazuję na swoich zdjęciach osoby w sposób, którego one same nie widzą. Fotografia to potężne medium do pracy nad sobą, leczenia kompleksów, sprawiania ludziom przyjemności. Dalej już poszło samo, bo te uczucia napędzają do działania!

 2. Jak opisałabyś swój styl?
  W zdjęciach stawiam przede wszystkim na prawdę, naturalność, prostotę. Jeśli już musze retuszować, to będzie to minimalna ingerencja. Kocham czarno- białe zdjęcia, pełne emocji, lubię pokazywać ludzi takich, jakimi są. I jestem uzależniona od uśmiechów na zdjęciach! Chyba nie zrobiłam sesji, na której bym czyjegoś szczerego uśmiechu nie złapała, nawet gdy zarzekają się, że tego nie lubią. ;) Nawet jeśli fotografuję modę, zawsze przemycę tam kilka portretów.

 3. Co cię inspiruje?
  Ludzie! Staram się zawsze w pierwszej kolejności poznać daną osobę i pokazać ją, a nie moje wyobrażenie na jej temat. Uwielbiam podróże, w trakcie których zawsze milion razy powtarzam, gdzie i komu bym zrobiła zdjęcie, ale i tak sprowadza się to koniec końców do ludzi, bo to o nich robię zdjęcia.

 4. Jaka jest Twoja wymarzona sesja lub projekt?
  Z pewnością na liście jest gdzieś sesja dla Vogue, ale nauczyłam się już, że o wiele bardziej inspiruje mnie droga i osoby, które spotykam, niż skreślanie kolejnych pozycji z listy. Robię aktualnie sesje, o których nie śmiałam marzyć jeszcze rok temu, więc dzisiaj marzenie o sfotografowaniu na przykład Angeliny Jolie przestaje być marzeniem, a zaczyna być planem!

 5. 5. Jaka jest Twoja najlepsza rada dla innych, którzy chcą się rozwijać jako fotografowie?
  Po pierwsze - nie ma rzeczy niemożliwych. Do sukcesu potrzebna jest przede wszystkim miłość do fotografii - dzięki temu to przestaje być pracą, a jest niekończącą się przygodą, sukces w pewnym momencie się pojawi sam z siebie. Druga ważna rzecz - szanuj i doceniaj osoby, z którymi pracujesz, banał, o którym w tej branży często się zapomina! I przede wszystkim - uwierz sobie. Jeśli podoba Ci się dany styl, idź w to, nie ma sensu robić czegoś, bo się klika na Instagramie, bo jest modne. Cokolwiek Ci w duszy gra - znajdą się osoby i firmy, które zakochają się w tym i w Tobie! Nie ma sensu nikogo udawać i kopiować, to naprawdę od razu czuć i widać! I jeszcze jendo - warto być cierpliwym, czasem trzeba poczekać na swój moment, ale naprawdę warto!

 6. Co jest najważniejsze w Twojej torbie na aparat?
  Sony A7III, Tamron 35-150/2-2.8 to mój zestaw na 97% zdjęć, czasem używam także Samyang 85/1.4 - do ulicznej mody i Contax Planar 50/1.4 do portretów z magicznym bokeh.

 7. Jakiej torby na aparat używasz?
  Walizka Manfrotto

Dowiedz się więcej o Marta Machej 
Instagram: Marta Machej
Facebook: Marta Machej Photography
YouTube: Marta Machej 
Website: Martamachej.com

Adres rejestrowy Focus Nordic Poland ul. Wiertnicza 165 02-952 Warszawa Adres korespondencyjny Focus Nordic Poland Al. Jerozolimskie 178 02-486 Warszawa KRS: 0000637937

Znajdź na mapach Google

Zapisz się do newslettera

Otrzymuj najnowsze informacje o produktach, inspiracje i oferty specjalne.