Fotografia
Wideo

Jak najlepiej wykorzystać możliwości filmu Polaroid?

Jeżeli chcesz zrobić ładne zdjęcia i jak najlepiej wykorzystać możliwości filmu Polaroid, przeczytaj ten poradnik. Poniżej znajdziesz spis treści z wyszczególnionymi konkretnymi tematami. Możesz też przeczytać cały artykuł, aby uzyskać pełny obraz zagadnienia.

1. Prawidłowe przechowywanie (film niewywołany / nie poddany ekspozycji)

Dzięki prawidłowemu przechowywaniu filmu Polaroid będziesz mieć pewność, że substancje chemiczne zachowają stabilność, a Twoje zdjęcia uzyskają i zachowają najlepsze kolory, doskonały kontrast, a wszystkie szczegóły będą widoczne najdłużej jak to możliwe.

Film Polaroid powinien być przechowywany w nieotwartym, zapieczętowanym opakowaniu w chłodnym i suchym miejscu. Zalecamy trzymanie filmu w lodówce w stałej temperaturze wynoszącej 4–18°C w pozycji płaskiej. Nie zamrażaj opakowania z filmem! Spowoduje to zmianę właściwości substancji chemicznych i po użyciu film nie zadziała prawidłowo.

Nasz film nie zachowuje się w pożądany sposób w niższych temperaturach. Dlatego przed użyciem należy odczekać, aby osiągnął temperaturę pokojową. Przed przystąpieniem do zdjęć zalecamy pozostawienie go przynajmniej na godzinę w temperaturze otoczenia.

2. Daty przydatności

Aby uzyskać najlepsze efekty, wszystkie filmy Polaroid należy zużyć w ciągu 12 miesięcy od daty produkcji (data produkcji znajduje się na stemplu na spodzie każdego opakowania).

Z upływem czasu właściwości chemiczne filmu się zmieniają, co ostatecznie negatywnie wpływa na efekty działania filmu. Chociaż właściwe przechowywanie filmu ograniczy wpływ starzenia chemicznego, data przydatności wskazuje moment, w którym prawdopodobieństwo uzyskania zdjęć spełniających nasze normy jakości jest niskie. Wykorzystanie przeterminowanego filmu do zrobienia zdjęć nadal będzie możliwe, z różnym skutkiem, ale na obrazach mogą pojawić się artefakty lub wady, które nie mogą być przedmiotem reklamacji.

3. Konserwacja rolki w aparacie

Aby rozprowadzić substancje chemiczne między negatywem a pozytywem zdjęcia, klisza przesuwa się między dwoma rolkami umieszczonymi za pokrywą na film aparatu. Jeżeli rolki są brudne, substancje chemiczne nie zostaną równomiernie rozprowadzone. To najczęstsza przyczyna powstawania niepożądanych defektów na zdjęciach.

Dlatego należy regularnie sprawdzać, czy rolki aparatu są czyste. Aby uzyskać do nich dostęp, trzeba otworzyć pokrywę komory na film, a następnie przetrzeć je miękką ściereczką zwilżoną czystą wodą. Zalecamy sprawdzanie rolek aparatu przed włożeniem do niego paczki z filmem i regularne ich czyszczenie, nawet jeśli pozornie wyglądają na czyste.

4. Kompensacja ekspozycji

Większość filmów marki Polaroid ma prawidłową/oryginalną skalę czułości ASA i nie wymaga stosowania kompensacji ekspozycji. Takie filmy to: i-Type, 600 i 8x10.

Wyjątkiem jest oczywiście film SX-70. Bieżąca generacja filmów Polaroid SX-70 ma nieco wyższą czułość ASA/ISO niż jej tradycyjne odpowiedniki marki Polaroid. Oznacza to, że nasz film jest bardziej czuły na światło lub „szybszy”. W przypadku robienia zdjęć w jasnym, dobrze oświetlonym miejscu warto wyregulować pokrętło lub suwak ekspozycji w aparacie o 1/3 w stronę ustawienia ciemniejszego.

Jeżeli robisz zdjęcia przy użyciu wbudowanej lampy błyskowej aparatu, upewnij się, że pokrętło jaśniej/ciemniej lub suwak znajdują się na środkowej pozycji. Pamiętaj, że wbudowana lampa błyskowa w aparatach Polaroid zazwyczaj skutecznie doświetla fotografowany obiekt tylko w odległości 1–2,5 m.

5. Temperatura

Filmy Polaroid najlepiej funkcjonują w temperaturach 13–28°C. Temperatury znacznie wykraczające poza ten zakres mogą wpłynąć na czas wywoływania i kolorystykę filmów błyskawicznych Polaroid.

Fotografowanie w niskich temperaturach (< 13°C):

W temperaturach poniżej 13°C zdjęcia najczęściej wychodzą zbyt jasne, mają zbyt mały kontrast oraz niebieski odcień. Gdy robisz zdjęcia w niskich temperaturach, umieść zdjęcie na czas wywoływania w wewnętrznej kieszeni kurtki lub w innym miejscu blisko ciała. Zalecamy też noszenie aparatu blisko ciała, aby opakowanie z filmem i aparat również zachowały temperaturę roboczą.

Fotografowanie w wysokich temperaturach (> 28°C):

W temperaturze powyżej 28°C zdjęcia najczęściej mają żółty/czerwony odcień. Jeżeli masz zamiar fotografować w wyższych temperaturach, schłodź opakowania z filmem w lodówce, zanim zabierzesz je w plener. Możesz zminimalizować efekt oddziaływania wysokich temperatur, jeżeli pozostawisz zdjęcia do wywołania w chłodniejszym miejscu, np. w klimatyzowanym pomieszczeniu, torbie termoizolacyjnej lub pod chłodnym napojem (ale uważaj, żeby nie zmoczyć zdjęcia!).

6. Osłaniaj zdjęcia!

Film Polaroid jest światłoczuły nawet wtedy, gdy wysunie się już z aparatu. Aby chronić go przed światłem przez tych kilka kluczowych sekund, z aparatu wysunie się osłona filmu. Dzięki temu niebieska warstwa zacieniająca będzie miała dość czasu, aby rozciągnąć się po całym obrazie.

Po upływie tych kilku chwil możesz wyjąć film spod osłony. Jednak wciąż będzie światłoczuły! Nadal należy go osłaniać przed mocnymi źródłami światła. Na przykład postaraj się trzymać zdjęcie:

  • na stole fotografią skierowaną w dół,
  • w kieszeni kurtki,
  • w pustym opakowaniu po filmie.

Osłanianie zdjęcia w trakcie jego wywoływania (na odwrocie opakowania znajdziesz informacje o tym, ile trwa wywoływanie filmu) umożliwi uzyskanie lepszego natężenia i wyraźniejszych szczegółów, dzięki czemu ostateczny obraz nie będzie wyglądał na wyblakły.

7. Odpowiednie przechowywanie (wywołanego filmu)

Po zrobieniu zdjęcia w filmie Polaroid będzie zachodziło kilka reakcji chemicznych. To jedyna kopia Twojego zdjęcia, więc postaraj się o nią zadbać. Oznacza to ochronę zdjęcia przed bezpośrednim nasłonecznieniem i przechowywanie go w umiarkowanej temperaturze.

30 dni po ekspozycji:

Aby Twoje zdjęcia zachowały się na długo, odradzamy ich ściskanie lub zaklejanie (na przykład w albumie na zdjęcia) przez pierwszych 30 dni. Dzięki temu zdjęcia będą mogły całkowicie wyschnąć, a reakcje chemiczne przestaną zachodzić.

Ponad 30 dni po ekspozycji:

Po 30 dniach przechowywanie zdjęć w albumie lub podobnym miejscu jest dopuszczalne. Trzymanie zdjęć w suchym, ciemnym miejscu zabezpieczonym przed promieniowaniem UV to zawsze najlepsze rozwiązanie. Jeżeli chcesz oprawić zdjęcia, zalecamy stosowanie ramek z osłoną przed promieniowaniem UV.

8. Ponowne wykorzystanie wkładów z filmem

Nie jesteśmy w stanie ponownie wykorzystać ani przetworzyć pustych wkładów z filmem w Twoim imieniu – bardzo nam przykro!

Zalecamy recykling pustych wkładów z filmem zgodnie z przepisami obowiązującymi w danym miejscu. Jeżeli korzystasz z filmów 600, Spectra lub SX-70, pamiętaj, że wkłady zawierają baterię litowo-jonową. Plastikowy wkład, metalową sprężynę i baterię litowo-jonową trzeba zutylizować osobno.

Odkryj wszystkie produkty firmy Polaroid

Adres rejestrowy Focus Nordic Poland ul. Wiertnicza 165 02-952 Warszawa Adres korespondencyjny Focus Nordic Poland Al. Jerozolimskie 180 02-486 Warszawa KRS: 0000637937

Znajdź na mapach Google

Zapisz się do newslettera

Otrzymuj najnowsze informacje o produktach, inspiracje i oferty specjalne.